Jak budować pewność siebie?

Zacznijmy od prostego sformułowania, które zapewne Cię tu sprowadziło. Jak zbudować pewność siebie? Warto na początku zaznaczyć, że pewność siebie to umiejętność, której można się nauczyć. Ten artykuł skierowany jest zarówno do osób, które posiadają w tej dziedzinie jakieś doświadczenie, jak i dla tych, którzy wciąż nad tym pracują. Jednym słowem, każdy coś z tego artykułu dla siebie wyniesie.

Czym tak naprawdę jest pewność siebie i czy faktycznie jej potrzebujemy?

Pewność siebie lub też jej brak to pewnego rodzaju stan umysłu. W tym pierwszym przypadku oznacza to tyle, że dobrze czujemy się sami ze sobą, jesteśmy przekonani o swoim poczuciu wartości, o swoich kompetencjach. Jednym słowem, wierzymy w swoje możliwości. Co najważniejsze, po prostu akceptujemy siebie w całości. Katarzyna Rosińska podczas gościnnego wystąpienia w spotkaniu online określiła pewność siebie, jako “wewnętrzną zgodę na to, kim jesteśmy”. To oznacza, że nie chodzi o to, aby się zmieniać, a powinniśmy skupić się na ulepszaniu samych siebie. Pewność siebie to umiejętność, którą nabywamy poprzez naukę i to właśnie poprzez ten prosty proces możemy pokonać wewnętrznego destruktora, który sprawia, że mamy problemy z samoakceptacją i niską samooceną. Pewność siebie możemy podzielić na trzy podkategorię:

1. Zewnętrzna, to taka która wynika z tego, w jakim środowisku się obracamy, jakiej marki samochód posiadamy, na jakim stanowisku w pracy się znajdujemy, lub w jakie ubrania się ubieramy. Są to zewnętrzne atrybuty pewności siebie. Niestety, jest to dość ulotny sposób na zdobycie pewności siebie, który często łączy się z arogancją. Dlaczego? Gdy wszystkie te atrybuty zostaną nam zabrane, nasza pewność siebie magicznie znika. A  to dlatego, że nie jest ona ugruntowana, lecz krótkotrwała i ulotna.

2. Wewnętrzna, która daje nam wolność. Pozwala na afirmację życia i wspiera nas w dążeniu do naszych wyobrażeń, przekonań czy celów. Niezależnie od tego, co o nas mówią, jak o nas piszą, jesteśmy pewni siebie i asertywni. Brak pewności siebie nie jest nam wtedy straszny, a nasze cele odważnie realizujemy.

3. Fasadowa, czyli postawa, jaką przyjmujemy, słowa, jakich używamy, gesty, jakie wykonujemy. Jednym słowem, jest to wszystko, co ludzie widzą na zewnątrz. Może obiło Ci się o uszy sformułowanie pozycja siły? Jest to dowód na to, że postawa ciała ma wpływ na pewność siebie. To prosta pozycja, która robi bardzo wiele. Obniża poziom kortyzolu, a podwyższa poziom testosteronu. Dzięki czemu stajemy się pewniejsi siebie.

Czy pewność siebie jest nam potrzebna, czy musimy ją mieć?

Nic nie musimy, pytanie, czy chcemy. Jeśli chcemy, będzie ona przydatna w osiągnięciu zamierzonych celów, zrealizowaniu marzeń, działaniu. Należy pamiętać, że pewność siebie należy pielęgnować.

Dlaczego sport i pewność siebie sobie towarzyszą?

Pewność siebie buduje skuteczność treningu. Wielu z nas myśli, że to sport i aktywność fizyczna budują pewność siebie. Zdarza się jednak, że wcale tak nie jest i należy się za to wziąć od drugiej strony. Najpierw budujemy pewność siebie, aby potem skutecznie realizować swoje cele treningowe. Często mówimy sobie, “jutro pójdę na trening”, jednak to się nie dzieje, “nie zjem więcej nic słodkiego”, a potem zjadamy batona. Wiele takich niespełnionych obietnic, powoduje w nas frustrację, która tylko z dnia, na dzień narasta. Nasze poczucie własnej wartości diametralnie spada, obwiniamy się i dołujemy. Czujemy, że nie spełniliśmy oczekiwań wobec siebie. Mówimy sobie, “jestem beznadziejna”. Po raz kolejny obiecałam sobie, że od nowego roku zacznę trenować. Jednak siłownie nadal są zamknięte i nie zapowiada się, aby mieli je otworzyć w najbliższym czasie. Tak naprawdę jest to tylko kolejna wymówka, którą stawiamy sami sobie. Odkładamy ćwiczenia, które nie oszukujmy się, poprawiłyby naszą samoocenę oraz ogólne zdrowie. Nie usprawiedliwiaj się, działaj! Stawiaj sobie cele, których jesteś pewien. Cele, które na pewno uda Ci się osiągnąć.

Jak pewność siebie zmienia nasze życie?

Zacznijmy od przykładu. Przeglądasz oferty pracy i znajdujesz ogłoszenie, które oferuje pracę idealną dla Ciebie. Wymagania pasują do Twoich kompetencji, prócz jednej, której nie spełniasz. Jest to moment, w którym rozpoczyna się wewnętrzny dialog. “Nie poradzę sobie, na pewno to odkryją, będzie mnóstwo lepszych kandydatów, może po prostu to zostawię”. Ujawnia się w Tobie tak zwany destruktor. Co się wtedy dzieje? Oddajemy komuś okazję, którą mogliśmy wykorzystać. Zamiast tego możemy pomyśleć, “nawet jak nie mam tej jednej kompetencji, to się tego nauczę”. Do czasu rozmowy mogę się przygotować, a potem zabłysnąć na rozmowie, ale do tego jest potrzebna ta wewnętrzna pewność siebie. Zarysowując to jeszcze dokładniej, nasz destruktor to nieśmiałość, skromność, a pewność siebie jest brakiem wątpliwości, odwagą, ale też pokorą.

Czy bycie pewnym siebie zmieni nasze życie?

Tak, ponieważ będziemy sięgali po życiowe okazali i w pełni będziemy je wykorzystywali. Pewność siebie to idealne źródło rozwoju osobistego! Gwarantuje sukces i pozwala nabyć cechy, które posiadamy wewnątrz siebie. Daje nam chęć i prawo do działania. To właśnie prawdziwa potęga pewności siebie.

Jakie znaczenie dla osiągnięcia pewności siebie ma aktywność fizyczna?

Bez pewności siebie NIE będziesz skuteczna w treningu, a trening bez pewności siebie nie będzie skuteczny. Podczas treningów personalnych i fitness często słyszę od swoich podopiecznych, “nie dam rady”. Jak to nie dasz rady? Kto jak nie ty? Podejmuj wyzwania, bo życie ich za Ciebie nie podejmie. Samoocena to nieodłączny element budowania pewności siebie. Jest miarą wyznaczanych przez nas celów i efektów, jakie chcemy osiągnąć poprzez trening. Wraz ze wzrostem samooceny zwiększa się nasz obiektywizm. Dzięki temu możemy stawiać sobie realne cele, ponieważ obiektywnie patrzymy na samych siebie. Budowanie pewność siebie ma ogromny wpływ na aktywność fizyczną, cele muszą być dobrze dostosowane, ale ważna jest również regularność treningowa, bo to ona jest gwarancją sukcesu.

Jak możemy zacząć budować pewność siebie?

“Jedni się rodzą z pewnością siebie, a drudzy nie”. To nieprawda! Nie istnieje naturalna pewność siebie. Rodzimy się z predyspozycjami do poszczególnych dziedzin, ale jeśli nie wykorzystamy tego potencjału, nie będziemy go pielęgnować, to nic się nie wydarzy. Pewność siebie to umiejętność, którą można nabyć! Oto porady, które prezentują trzy podstawowe kroki w zdobyciu pewności siebie:

1. Samoświadomość, czyli uświadomienie sobie swoich mocnych i słabych stron. Podwaliną do budowania pewności siebie będą właśnie te mocne strony. Odkrywamy wtedy swoje predyspozycje i umiejętności. Natomiast nad tymi słabymi stronami należy pracować. 

 

2. Samoakceptacja, poczucie własnej wartości, sposób, w jaki o sobie myślimy, w jaki się postrzegamy. To w jaki sposób się oceniamy, często wynika z naszego dzieciństwa. Jeśli nie mieliśmy na tyle szczęścia, żeby wychować się we wspierającym środowisku, to wcale nie oznacza, że jesteśmy skreśleni. Jedyne co to trzeba będzie włożyć to więcej pracy nad samoakceptacją.

7 wskazówek dla uczestników zajęć fitness
Prezenty dla uczestników obozu forma na lata

3. Samodyscyplina. Pewność siebie to proces, który trwa. Praca, którą musimy wykonać, wymaga konsekwencji, dyscypliny, aby były widoczne rezultaty. Musimy działać, być konsekwentni i stawiać dobrze dobrane cele.

Czy pewność siebie może iść w parze z nieśmiałością?

Warto zacząć od tego, że pewność siebie to nie rozbuchane ego. To osoba, która ma w sobie bardzo dużo pokory wobec rzeczywistości. Budując pewność siebie, powinniśmy podejmować działania, z którymi wiąże się uczucie stresu, ale nie bój się! Działaj, bo bez działania nic się nie wydarzy.

Obozy sportowe w Zakopanem

Co będę miała z treningu i z każdej wylanej kropli potu?

Odpowiedź jest banalnie prosta. Będziesz zdrowa, zaakceptujesz swój wygląd, ulubiona sukienka będzie świetnie na Tobie leżeć, a co więcej będziesz się szanować za konsekwencje! Niestety, przez pandemię większość Polaków przestała trenować. Zatem co z tego, że o tym wiemy, jeśli tego nie realizujemy? Trening to piękne narzędzie, które sprawia, że poznajemy samych siebie. Codziennie dowiadujemy się o sobie czegoś nowego. Budujemy świadomość naszego ciała i zaczynamy wierzyć w swoje możliwości. Gdy rozmawiam ze swoimi podopiecznymi, często podkreślają, że zdecydowanie lepiej się czuli, trenując regularnie. Budowanie nawyku trenowania trwa długo, natomiast utracić go można nawet w jeden dzień. Nie wspieraj swojego wewnętrznego destruktora, wyjdź poza strefę komfortu i dołącz do bezpłatnego programu Metamorfoza na Lata!

OBEJRZYJ TEN MATERIAŁ WIDEO!

Patrycja Tarasiuk - trener zumby w Klubie FNL

Jak zbudować pewność siebie?

Zapraszamy Cię na Obóz Fitness, który sprawi, że:

  • będziesz wytrwała i maksymalnie skuteczna w realizacji celów i postanowień
  • zbudujesz poczucie własnej wartości i samoakceptacji
  • ustalisz i wyznaczysz swoje cele
  • spełnisz swoje marzenia
Co Cię czeka na obozie fitnessowym?
 
  • Totalnie nowe zajęcia fitness do wyboru o różnych poziomach zaawansowania!
  • Niezwykły krajobraz pól i lasów Dojo odda Ci spokój i poczucie harmonii, a to wszystko w japońskim stylu.
  • Piękne miejsce, smaczne jedzenie, sztuczne jezioro oraz sportowa infrastruktura.

Udostępnij Artykuł

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

Bądź ze mną w kontakcie!

Cieszę się, że chcesz być ze mną w stałym kontakcie. Zobaczysz, że warto!

Zaczekaj chwilkę...

Dziękuję za Twój zapis! :)

FORMA NA LATA

Dołącz do naszej grupy na Facebooku

Kolejne wpisy

Weekendowe Obozy Fitness dla dorosłych!

ZAPISZ SIĘ NA OBÓZ WEEKENDOWE OBOZY FITNESS DLA DOROSŁYCH Wyobraź sobie, że jedziesz na swój wymarzony wyjazd w jedno z magiczniejszych miejsc w Polsce. Patrzysz