Joga na odchudzanie

Joga na odchudzanie

12

Joga na odchudzanie może brzmieć nieco kontrowersyjnie. Joga jest przecież złożonym systemem filozoficznym całościowego doskonalenia ciała, ducha i umysłu. Znana jako wschodni system duchowy, na kontynencie zachodnim przyjęła się głównie jako narzędzie do doskonalenia ciała przy pomocy ćwiczeń.  U wielu osób na początku praktyki może pojawić się pytanie – czy dzięki jodze można schudnąć? Postaram się udowodnić że joga i odchudzanie spotykają się na paru poziomach.

Czym różni się joga od zajęć aerobowych

Proces walki o szczuplejszą sylwetkę częstokroć wiąże się z hektolitrami wylanego potu i odpowiednią dietą. Dla niektórych może się kojarzyć z pewnymi restrykcjami i wyrzeczeniami. Joga jednak nie jest systemem ćwiczeń mającym na celu przyspieszenie spalania kalorii, tak jak wiele form aktywności proponowanych w ramach fitnessu.

Jej głównym celem jest doskonalenie ciała przy pomocy ćwiczeń, a także odzyskanie wewnętrznej harmonii. Okazuje się jednak, że może być najlepszym sprzymierzeńcem w walce o smuklejszą sylwetkę. Trening aerobowy, mający na celu spalanie tkanki tłuszczowej, charakteryzuje się dynamiką i średnią intensywnością ćwiczeń na dłuższym odcinku czasu. Joga polega na dłuższym utrzymywaniu (asan) pozycji ciała. Z założenia jej praktyka ma skutkować wypracowaniem zdolności wykonywania określonych pozycji przy jak najmniejszej ilości włożonego wysiłku. Właściwe praktykowanie w stanie spokoju, ma wpływ z kolei na uzyskanie równowagi wewnętrznej i zdrowia oraz dobre samopoczucie. 

W jaki sposób joga wpływa więc na odchudzanie?

 Joga jako filozofia i styl życia przyczynia się przede wszystkim do zmiany codziennych nawyków i pomaga żyć bardziej świadomie i uważnie. Redukuje stres i uczy, jak sobie z nim radzić. Jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernych kilogramów jest „zajadanie stresu”, co bierze się z zaburzeń równowagi na poziomie ciała i umysłu. Nie ma jedynej słusznej „diety jogina”, jednak to, czym się żywimy, musi respektować potrzeby naszego organizmu. Wymaga to uważnego wsłuchiwania się w sygnały, jakie nam wysyła. Jest to umiejętność szczególnie bliska osobom praktykującym jogę.

Czas spędzony na macie jest nie tylko treningiem kształtującym siłę, wytrzymałość mięśni, gibkość ale także treningiem uważności. Zaprzyjaźniamy się ze swoim ciałem i zaczynamy go słuchać lepiej go traktując. To jest już początek do zaprowadzenia szeregu zmian w różnych sferach życia. Zaczynamy od troski o nasze ciało, poprzez zmianę nastawienia do niego, zmianę diety czy odstresowanie. Kolejno decydujemy się czasem na zmianę otoczenia, stosunku do swoich bliźnich, czy środowiska. Nie mówiąc już o tym, że czujemy się zdecydowanie bardziej atrakcyjni!

Co ciekawe, same sekwencje powitań słońca można uznać za ćwiczenia o charakterze aerobowym. Udokumentowano, że mogą one przynieść korzyści związane z poprawą wydolności krążeniowo- oddechowej. Wykonywanie poszczególnych asan może nieść ze sobą różny wydatek energetyczny i wiąże się to z różnym tętnem treningowym. Zależy to od trudności danej pozycji, dynamiki czy sprawności ćwiczącego.

Jakie odmiany jogi pozwalają najłatwiej schudnąć

Są też rodzaje jogi bardziej dynamiczne, które wiążą się z dużą dynamiką przejść pomiędzy poszczególnymi asanami. To właśnie je można by w zasadzie potraktować jak ćwiczenia odchudzające. Mowa o takich stylach jak np. ashtanga, vinjasa czy też innych, mogących zaliczać się do jogi dynamicznej. Niektóre szkoły jogi czy nauczyciele wprowadzają swoje nazwy na zajęcia jak: joga wzmacniająca, joga flow.

Pojedyncze pozycje działają korzystnie na poszczególne części ciała lub organy wewnętrzne, działają harmonizująco na psychikę i emocje, a zmiany pozycji „masują” organy wewnętrzne . Ma to zbawienny wpływ na układ krwionośny i limfatyczny. Niektóre z pozycji wpływają też z korzyścią na nasz układ trawienny (można by je uznać za asany odchudzające). Są to ćwiczenia w pozycji siedzącej, bądź też pozycje skrętne, np. pozycja odwróconego trójkąta)

Praktyka jogi usprawnia całe ciało, wzmacnia słabe grupy mięśniowe, uaktywnia „zastane” obszary i pomaga pozbyć się blokad w ciele. Zwiększa się obszar aktywnych grup mięśniowych, a tym samym szansa na spalenie niechcianej tkanki tłuszczowej. Przyrost masy mięśniowej wpływa bezpośrednio na lepsze tempo przemiany materii. Nawet jeśli nie zauważysz lecących w dół kilogramów na wadze, to z pewnością uda Ci się wyrzeźbić sylwetkę.

Jak zacząć praktykę?

Najlepszym sposobem będzie udanie się po prostu na lekcje do kompetentnego nauczyciela jogi. Nawet jeśli uważasz się za osobę wytrenowaną, na pierwszy raz wybierz zajęcia dla osób początkujących. Możesz też wybrać grupę ogólną, do której można dołączyć w każdym momencie. Niezwykle ważne w praktyce są bowiem najmniejsze szczegóły, na których zasadzają się fundamenty jogi. Tutaj liczy się ustawienie ciała od maleńkich paluszków stóp, aż po czubek głowy. Osoby wytrenowane także powinny zacząć od podstaw, aby nauczyć się świadomości ciała oraz pokory ważnej w praktyce jogi.

Klub Forma na Lata oferuje studio treningów personalnych wraz z zajęciami grupowymi na Ruczaju, niedaleko Podgórza w Krakowie. Można tam znaleźć zajęcia z jogi (hatha joga, power joga, yin joga, flow joga) a także treningi personalne z jogi.

Jak zacząć z nami ćwiczyć?

Zapoznaj się z ofertą i grafikiem na stronie i zapisz się na wybrane przez Ciebie zajęcia. 

Studio wyposażone jest w maty, jednak jeśli preferujesz korzystanie ze swojej własnej – zabierz ją koniecznie ze sobą! Jogę ćwiczy się boso, ponieważ bez tego nie osiągniemy koniecznej stabilności ciała. Pamiętaj także o tym, by nie ćwiczyć bezpośrednio po jedzeniu – najlepiej jeśli  upłyną od tego czasu przynajmniej dwie godziny. Zaopatrz się w komfortowy strój, który nie powoduje żadnych ucisków.  

Zajęcia prowadzi Anna Jędruch – nauczycielka jogi, otwarta na różne jej formy, instruktorka fitness, trenerka personalna i masażystka.

Udostępnij Artykuł

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

Bądź ze mną w kontakcie!

Cieszę się, że chcesz być ze mną w stałym kontakcie. Zobaczysz, że warto!

Zaczekaj chwilkę...

Dziękuję za Twój zapis! :)

FORMA NA LATA

Dołącz do naszej grupy na Facebooku

Kolejne wpisy

Weekendowe Obozy Fitness dla dorosłych!

ZAPISZ SIĘ NA OBÓZ WEEKENDOWE OBOZY FITNESS DLA DOROSŁYCH Wyobraź sobie, że jedziesz na swój wymarzony wyjazd w jedno z magiczniejszych miejsc w Polsce. Patrzysz