Treningi z trenerem personalnym są obecnie popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Usługa ta staje się coraz bardziej powszechna ze względu na rosnącą świadomość społeczeństwa odnośnie dbania o własne zdrowie. Natomiast jak wygląda sprawa z cenami za treningi personalne? Kilka lat temu ćwiczenia indywidualne z trenerem były zarezerwowane dla zamożnych klientów siłowni. Obecnie już większość Polaków może sobie pozwolić na chociażby kilka treningów personalnych.
Czy warto ćwiczyć z trenerem personalnym?
Jeśli jesteś na początku swojej drogi treningowej, nie wiesz jak poprawnie technicznie ćwiczyć, a Twoja wizyta na siłowni będzie tą pierwszą to nie zastanawiaj się. Skorzystaj ze współpracy z doświadczonym trenerem personalnym. Dzięki temu unikniesz błędów podczas wykonywanych ćwiczeń, zmniejszysz ryzyko kontuzji, co znacznie podniesie bezpieczeństwo na Twoim treningu. Idealnym przykładem jest pytanie: czy jeśli boli Cię ząb to sam sobie go leczysz, czy jednak korzystasz z pomocy dentysty?
Oczywiście, idziesz do specjalisty, który może Ci pomóc. Postępuj tak samo z treningiem, miej swojego “lekarza” specjalistę, który będzie nad Tobą czuwał w procesie treningowym. Niech nim będzie Twój indywidualny trener.
Kolejną istotną zaletą ćwiczeń z prywatnym nauczycielem jest motywacja do treningu. Często pod chwilą emocji deklarujemy chęć uprawiania aktywności fizycznej. Niestety zazwyczaj kończy się to wymówkami typu: nie mam czasu, jestem zmęczony, lub popularne “od poniedziałku”. Charyzmatyczny coach zarazi Cię swoją energią, entuzjazmem i pasją. Sprawi, że pokochasz trening, a dzięki regularnym spotkaniom wyrobisz w sobie nawyk trenowania. Twój osobisty trener może zmotywować Cię do samodzielnych treningów na siłowni dając cenne wskazówki, indywidualny plan treningowy, a także stałą opiekę i mentoring.
Trener personalny pomoże Ci w prowadzeniu zdrowego stylu życia. Jeśli chcesz zrzucić dodatkowe kilogramy istotna będzie zmiana diety. Możliwe, że Twój trener jest też dietetykiem i ułoży dla Ciebie idealny jadłospis. Jeśli nie, z pewnością poleci Ci zaufanego dietetyka, który rozpisze Ci plan dietetyczny. Serdecznie polecam Ci gotowe plany żywieniowe od naszej utytułowanej dietetyczki kliniczne, które są dostępne tutaj.
Jak wybrać i rozpoznać dobrego trenera personalnego?
Wybór trenera personalnego jest istotnie ważny. Obecnie na rynku fitness jest ich wielu, a ta profesja zaliczana jest do jednej z najpopularniejszych zawodówwykonywanych przez osoby w wieku 20-30 lat. Niestety zawód trenera personalnego nie jest regulowany prawnie, co oznacza, że niemal każdy może się nim tytułować. Dlatego tak ważne jest to kogo wybierzesz na swojego mentora. W pierwszej kolejności zacznij od rekomendacji swoich znajomych. Zapytaj na swoich mediach społecznościowych czy ktoś ma do polecenia dobrego trenera.
Zerknij również na opinie w internecie, jego lub jej stronę internetową, a także na konta społecznościowe. Pamiętaj, że nawet jeśli za pierwszym razem nie trafisz na idealnego dla siebie nauczyciela, nie poddawaj się i szukaj dalej. Zawsze możesz wybrać się do miejsca, gdzie trener prowadzi treningi i popatrzeć z boku, jak pracuje z innymi osobami. Opinie o naszym teamie Forma na lata® możesz przeczytać tutaj.
Kolejnymi istotnymi aspektami jest wybór trenera w odpowiedniej lokalizacji. Szukaj studia treningu personalnego blisko swojego domu lub miejsca pracy, tak, aby dotarcie na trening było łatwiejsze. Jeśli masz z góry wyznaczony budżet, przed umówieniem się na trening sprawdź cennik treningów personalnych na wybranej siłowni.
Ostatnie na co powinieneś zwrócić uwagę to czy dogadujesz się z trenerem personalnym i czy jesteście na tym samym poziomie energii. Warto zwrócić uwagę na jego prezencję oraz styl wypowiedzi. Pamiętaj, że powinien on być Twoją inspiracją i wzorem do naśladowania.
Za co płacimy i jaki jest zakres usług trenera personalnego?
Zastanów się jakie masz oczekiwania wobec swojego prywatnego trenera. Czy powinien on być wymagający, mieć poczucie humoru, a może szukasz nauczyciela z pasją i charyzmą? Każdy nauczyciel jest inny, dlatego przed umówieniem się na pierwszy trening śledź jakie publikuje posty i relacje na swoim fanpage’u. Kolejną ważną sprawą jest posiadana wiedza. Sprawdź na stronie internetowej trenera jakie ma ukończone kursy i szkolenia trenerskie. Jeśli szukasz trenera fizjoterapeuty lub dietetyka koniecznie sprawdź czy ukończył odpowiednie studia na uczelni wyższej. Zdecydowanie samo szkolenie w przypadku fizjoterapii czy dietetyki nie wystarczy. Jeśli Twój wybrany nauczyciel nie zajmuje się powyższymi usługami, a zależy Ci na nich, sprawdź z kim współpracuje.
Jak powinna wyglądać współpraca z trenerem krok po kroku?
- Na początku umów się na bezpłatną konsultację treningową na której zapoznasz się z trenerem. Podczas rozmowy zdecydujesz czy to właśnie z nim chcesz podjąć współpracę.
- Na konsultacji zostanie z Tobą przeprowadzony wywiad na temat Twojego stanu zdrowia, a także to na niej ustalisz Twój cel i możliwości. Przed konsultacją zastanów się co chcesz powiedzieć trenerowi. Podpowiadamy:
- ile godzin spędzasz przed komputerem i w pozycji siedzącej?
- jak oceniasz swoją aktywność w ciągu dnia?
- ile godzin śpisz w nocy?
- czy masz przeciwwskazania / wskazania do treningu?
- czy masz przebyte / obecne kontuzje?
- jaki jest Twój stan zdrowia?
- czy odczuwasz przewlekły ból?
- czy miałeś coś złamanego / stłuczonego? jeśli tak, to kiedy i jak wyglądał proces rekonwalescencji
- jakie są Twoje cele treningowe?
Dodatkowo zachęcamy do spisania dzienniczka żywnościowego, co dokładnie jadłeś przez ostatnie 3 dni.
3. Realizacja planu treningowego. Twój osobisty trener po konsultacji i rozpoczęciu współpracy przygotuje dla Ciebie kilka planów treningowych. Będziecie je realizować krok po kroku na wspólnych treningach tak, aby osiągnąć Twój wyznaczony cel podczas konsultacji.
Ile kosztuje i od czego zależy cena treningu? Ile wynosi średnia cena treningu w Krakowie?
Ważnymi czynnikami determinującymi cenę jest lokalizacja studia treningowego, doświadczenie i jakość usługi. Cenniki trenerów wahają się w kwotach od 80 – 140 złotych. Standardowa cena treningu personalnego w Krakowie to około 100 zł. Można spotkać się z cenami za trening personalny już od 20 złotych, ale niekiedy taką cenę oferują początkujący trenerzy. W ekskluzywnych klubach fitness, trenując z popularnymi trenerami można za trening zapłacić 200 złotych wzwyż.
W Klubie Forma na lata, ul. Kobierzyńska 198A w Krakowie ceny za pojedynczy trening na siłowni wahają się od 110 – 150 złotych. Cennik treningów personalnych jest dostępny tutaj.
Jak obniżyć cenę treningu? Bezpłatna konsultacja treningowa, treningi dla dwóch, treningi online
Istnieje kilka opcji obniżenia ceny treningów personalnych, nasze propozycje:
- Rozpoczęcie od bezpłatnej konsultacji treningowej, aby poznać trenera, jego styl pracy i studio treningowe. Możesz umówić się na bezpłatną konsultację treningową w Klubie Forma na lata w Krakowie tutaj.
- Wykupienie z góry pakietu treningów personalnych, wówczas koszt jednego spotkania z trenerem jest niższy o kilkadziesiąt złotych.
3. Znalezienie drugiej chętnej osoby na wspólne treningi. Jedynym minusem jest to, iż trener nie poświęci nam 100% uwagi trenując dwie osoby na raz. Natomiast zyskamy niższą cenę treningu, gdyż jego koszt rozbije się na dwie osoby, a także dodatkową motywację do działania. Wspólny trening pozwoli Wam się wzajemnie motywować i wzmocnić więzi! Sprawdź pakiety treningów personalnych Forma na lata® dla dwóch tutaj.
4. Można skorzystać z treningów personalnych online, gdzie zazwyczaj koszt jednego treningu jest około 20-30% tańszy. Oprócz niższej ceny dużym plusem jest oszczędność czasu na dojazdy. Jedynym problemem przy treningach online w domu może być brak specjalistycznego sprzętu fitness, takiego jaki występuje na siłowni. Forma na lata® oferuje treningi personalne online, sprawdź cennik tutaj.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje trener personalny na miesiąc?
W zależności od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Miesięczny koszt współpracy z trenerem personalnym jest uzależniony przede wszystkim od częstotliwości treningów. Można z trenerem trenować raz, dwa lub trzy razy w tygodniu. Jeśli mamy niski budżet polecamy treningi personalne z trenerem łączyć z samodzielnymi treningami na siłowni. Jeśli możemy sobie pozwolić na więcej niż jeden trening, zalecamy od 2 do 3 treningów w tygodniu. Miesięczna współpraca z trenerem to koszt od około 400 do 1200 złotych.
Ile kosztuje trening z trenerem personalnym i ile trwa?
Treningi personalne z reguły trwają od 50 do 60 minut. W mniejszych miejscowościach ceny za trening personalny zaczynają się od 50 złotych, podczas gdy w dużych miastach to około 100 złotych. Jeśli szukamy specjalisty w konkretnej dziedzinie fitness to koszt za trening oscyluje się w kwocie 200 złotych.
Ile kosztuje trener personalny online?
W związku z rozwojem technologii coraz więcej osóļ decyduje się na e-trenera. Często można się spotkać nawet z pierwszym treningiem online za darmo. Kolejne treningi wahają się w kwocie od 40 złotych do 100 złotych za trening. Cennik treningów personalnych online Forma na lata® jest dostępny tutaj.